Invazivne rastline postale vir surovin: Ljubljanski projekt APPLAUSE dokazuje, da so odpadki lahko tudi koristni

Ali ste vedeli, da lahko nadležne invazivne rastline spremenimo v dragocene surovine? Projekt APPLAUSE, ki je bil sofinanciran s sredstvi Evropske unije, je dokazal prav to – invazivne tujerodne rastline, ki jih običajno zgolj kompostiramo ali sežigamo, lahko s pravim pristopom postanejo uporabne v papirni, lesni in celo prehranski industriji.
Projekt, ki je potekal v sodelovanju enajstih partnerjev, je sledil filozofiji »nič odpadkov« in krožnemu gospodarstvu. Cilj je bil razviti učinkovite, trajnostne in inovativne rešitve za ravnanje z invazivnimi rastlinami, ki so pogosto trdovratne in okoljsko škodljive. S skupnimi močmi so razvili kar 65 načinov predelave biološke mase teh rastlin – od izdelave papirja na polindustrijski ravni, do proizvodnje barvil, prehranskih dodatkov in celo materialov za zatiranje rastlinam škodljivih organizmov.
Poseben poudarek je bil na vključevanju lokalne skupnosti. V proces prepoznavanja, odstranjevanja in predelave invazivnih rastlin se je vključilo več kot 3.200 meščank in meščanov Ljubljane, kar je pripomoglo k večji ozaveščenosti in sodelovanju prebivalstva.
Projekt APPLAUSE je uvedel tudi nov sistem ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami, ki temelji na treh preprostih, a učinkovitih korakih:
- Naredi sam
- Predelaj z nami
- Oddaj v zbirnem centru
S tem je Ljubljana pokazala, kako lahko z znanjem, sodelovanjem in inovativnim pristopom ustvarimo rešitve, ki so dobre tako za okolje kot za skupnost. Projekt APPLAUSE je primer dobre prakse, kako lahko evropska sredstva prispevajo k trajnostnemu razvoju in ustvarjanju lokalnih rešitev z globalnim vplivom.
Vas naložbena politika zanima in si želite informacije iz prve roke? Vprašajte interaktivno svetovalko Emo, ki vam je na voljo na spletni strani www.evropskasredstva.si, preko maila eutocka.mkrr@gov.si ali brezplačne telefonske številke 080 20 23.
Zadnje novice

Invazivne rastline postale vir surovin: Ljubljanski pr...

Predstavitev 2. etape (5. 6.): Velenje - Rogaška Slati...

Slovenija s kohezijskimi sredstvi v razvojne preboje: ...

Predstavitev 1. etape: Piran - Škofljica (168,7 km)

Športno-poslovna konferenca: Priložnosti kolesarskega ...

Kdo bosta rekreativna kraljica in kralj 31. dirke Po S...

31. dirka Po Sloveniji bo energična in dinamična

Kids Tour of Slovenia 2025

Datum dirke Po Sloveniji v letu 2025
