30. dirka Po Sloveniji 12. junij - 16. junij 2024
16.06.2017

Na Roglo po »srečnem hribu«, ki bo morda odločilen za letošnjega zmagovalca

Na Roglo po »srečnem hribu«, ki bo morda odločilen za letošnjega zmagovalca

Treta etapa letošnje dirke Po Sloveniji bo popeljala kolesarsko karavano iz Celja proti enemu izmed Pohorskih vrhov. Rogla, zelo popularno slovensko zimsko središče, ki ponuja izjemno veliko priložnosti tudi za »zelene« športne aktivnosti, se nahaja na nadmorski višini 1517 metrov. Zanimivo je, da je Rogla tudi ime naselja, ki pa je imelo leta 2015 – enega samega prebivalca …

Toliko bolj pa je poseljena celotna občina Zreče, kamor sodi tudi Rogla, in se nahaja pod obronki Pohorja v Dravinjski dolini, pa čeprav tudi pri tem govorimo zgolj o številki kakšni 6500 ljudi. In tudi ta slovenska občina je izrazito turistično, čeprav hkrati tudi industrijsko naravnana. Sicer prve naselitve na Zreškem področju segajo že skoraj 4.000 let nazaj v obdobje mlajše kamene dobe, kar dokazujejo številne arheološke najdbe na Brinjevi gori in na Gračiču. Od gradov na tem koncu Slovenije pa je bil nekoč najpomembnejši Zreški grad Freudenberg, ki je stal na hribu pod Brinjevo goro in se prvič omenja leta 1224. In prav pri tem imenu se je začela spletati prava zreška pravljica.

 

Nomen est omen je latinski pregovor, ki pomeni: »ime je znamenje«. Zreče – danes središče občine - naj bi dobile ime po gradu ter po hribu Freudenberg, kar v nemščini pomeni - srečni hrib. Arheologi so namreč ugotovili, da so na Brinjevi gori bivali ljudje že v času od 3.000 do 5.000 let pred našim štetjem, da so tod bili tudi Kelti, kasneje Rimljani in končno še Slovani. Še vedno pa je živa tudi legenda, da sta se v Zrečah mudila celo solunska brata Ciril in Metod, bizantinska misijonarja, ki sta najbolj znana po pokristjanjevanju Slovanov. Sicer pa veljata za apostola Slovanov in sozavetnika Evrope. Industrializacija pa je v te kraje prišila z odprtjem premogovnikov, prihodom železnice in z začetkom kovaške industrije.

 

Rogla in tretja etapa, ki je speljana skozi »srečni hrib«, bo lahko prinesla srečo tudi za kakšnega izmed znanih kolesarskih hribolazcev iz letošnje karavane, ki utegne z vzponom na Roglo ustvariti zadostno prednost za končno zmago. Če je soditi po letošnji prvi etapi, si moči za vzpon do Rogle nabira eden izmed favoritov Rafal Majka, zelo pa so »nabrušeni« tudi slovenski mladi upi, med katerimi si je že prvi dan izboril belo majico prav z gorskimi cilji mladi Žiga Jerman. Sicer pa čaka zmagovalca druge etape letošnje slovenske zelene pentlje tudi poseben pokal, ki ga bo zmagovalcu predal župan občine Zreče, mag. Boris Podvršnik.

 

Zreče so tudi uspešno uspešno gospodarsko in turistično mesto, s športnim centrom in klimatskim zdraviliščem na Rogli in ter termalnim zdraviliščem v Zrečah. V Zrečah pa je že v starih časih pelo kladivo in močna kovaška roka je izdelovala različno orodje in nekdaj tudi orožje. Kovačije so kasneje postale zelo pomembne obrtne delavnice in njihovo število je hitro naraščalo. Danes dajejo mestu pečat razvito gospodarstvo v podjetjih Unior d.d., katero se je dejansko razvilo iz kovaške, SwatyComet d.o.o. in GKN Driveline Slovenija d.o.o. ter kmetijstvo, pomemben dejavnik gospodarske rasti pa je tudi razvoj malega gospodarstva v občini. V Uniorju so tudi izdelali pokal za zmagovalca tretje etape dirke, v kolesarskem svetu pa je ta zreški proizvajalec znan po širokem programu specializiranega kolesarskega orodja – med drugim so tudi opremljevalec WorldTour ekip Sky, Movistar, Trek-Segafredo in Quick-Step Floors.

 

Če vas zanima več o tej čudoviti pokrajini sledite naslednjim povezavam:

Žička Kartuzija

Slovenske Konjice

Dvorec Trebnik

Škalce

Vinska klet Zlati grič

 

Avtorji fotografij: Arhiv Slovenskih Konjic, Tomo Jeseničnik / Slovenia.info, Jošt Gantar / Slovenia.info